Słowa kluczowe: aranżacja wnętrz, dekoracja ścian, elewacja, ozdoby ścian, sztukateria gipsowa,

DrukujInne


DEKORACYJNE SZTUKATERIE

 

Atrakcyjny wystrój wnętrz, nawiązujący do bogatych wzorów budowli zabytkowych, łatwo obecnie uzyskać dzięki prefabrykowanym elementom zdobniczym. Specjalne ich odmiany nadają się również do dekoracji elewacji, tworząc ozdobne gzymsy, fasety, pilastry czy bonie.

 

Sztukaterie do wnętrz
Elementy zdobnicze wytwarzane są ze spienionego polistyrenu, poliuretanu lub jako odlewy gipsowe. W ofercie producentów znajdziemy różnorodne elementy pozwalające na tworzenie ozdobnych sufitów, obramowań ścian czy też pojedynczych akcentów zdobniczych. Wszystkie produkty można malować, przy czym należy stosować wyłącznie rodzaje farb zalecane przez producentów sztukaterii. Również kleje i zaprawy służące do mocowania muszą być zgodne z tymi wymaganiami.

 

Sztukaterie na zewnątrz
Do wykonywania ozdób na elewacji wykorzystuje się profile i elementy zdobnicze z twardego styropianu lub poliuretanu, pokryte warstwą utwardzającą . Powłoka ta odporna jest na warunki atmosferyczne, a także doskonale nadaje się do pokrywania farbami elewacyjnymi. Do montażu używamy klejów do płytek ceramicznych z dodatkiem preparatu zwiększającego przyczepność i elastyczność lub kleju zalecanego przez producenta.

 

Jak montować?
Montaż sztukaterii wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń jest łatwy i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Wystarczy skrzynka uciosowa do przycinania elementów liniowych pod kątem oraz narzędzia do nakładania kleju bądź zaprawy.
Ozdobę liniową (gzymsy, listwy), po przycięciu do odpowiedniej długości, dopasowujemy wstępnie "na sucho", a następnie pokrywamy klejem i dociskamy do podłoża. Przy montażu cięższych detali np. rozet może zaistnieć konieczność podparcia lub mechanicznego zamocowania elementu do czasu stwardnienia kleju.

 

Uwaga! Powierzchnie do których kleimy elementy dekoracyjne nie mogą być pokryte farbą, czy tapetą. O sile zamocowania decyduje wtedy przyczepność tych powłok do podłoża, która jest z reguły znacznie mniejsza niż kleju do tynku. Ponadto farby lub tapety pod wpływem wilgoci zawartej w masie klejowej mogą się po prostu oderwać.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj