Słowa kluczowe: aranżacja wnętrza, nowe drzwi, przejście, rozbiórka ścian, układ pomieszczeń,

DrukujŚciany wewnętrzne


OTWÓR W ŚCIANIE DZIAŁOWEJ

 

Wstawienie drzwi czy "otwarcie" pokoju na sąsiednie pomieszczenie wymaga wykucia otworu w ściance działowej lub częściowego jej usunięcia. Wiąże się to zawsze z wytwarzaniem dużej ilości pyłu, który z łatwością rozchodzi się po całym domu. Dlatego, aby uniknąć kłopotliwego sprzątania po remoncie, powinniśmy zadbać o dobre uszczelnienie drzwi do sąsiednich pomieszczeń, a prace prowadzić przy otwartym oknie. Trzeba też sprawdzić czy w miejscu przekucia nie przebiegają jakieś instalacje.

 


Przebieg prac
Rozbiórkę zawsze zaczynamy od góry, przy czym najtrudniej będzie wybić pierwsze cegły. Ściany murowane z cegieł, pustaków czy bloczków (zwłaszcza na zaprawie wapiennej) dość łatwo można rozebrać nacinając jedynie same spoiny. Pracę tą znacznie ułatwi nawiercenie rzędu dużych otworów (średnicy 50 - 80 mm) przy użyciu otwornicy do muru, zamontowanej w mocnej wiertarce. W ten sposób pozbędziemy się pierwszej warstwy cegieł, a następne dadzą się już stosunkowo łatwo wyjąć.
Jeśli docelowy otwór nie sięga do sufitu, to rozbiórkę ścianki powinniśmy rozpocząć 5 - 10 cm wyżej, aby można było utworzyć żelbetowe nadproże. W tym miejscu rozkucie powinno być o 10 -15 cm szersze, aby pręty zbrojeniowe oparły się na murze. Przy szerokości otworu do 1 m wystarczy wstawienie dwóch prętów o średnicy 10 - 12 mm. Przy większych rozpiętościach zbrojenie nadproża powinien dobrać fachowiec.
Zabetonowanie nadproża wymaga ustawienia szalunku np. z desek, który wypełnia się mieszanką betonową.

 

Uwaga! Przy wyburzaniu lepiej nie używać młotów elektro-pneumatycznych o dużej mocy, gdyż wywołane przez nie drgania mogą powodować uszkodzenia tynku na pozostałych ścianach czy suficie.

 

 


Wątpliwy rodzaj ściany

W przypadku ścian działowych, co do których nie mamy pewności, że nie są również podporą dla stropu czy wyżej położonej ścianki działowej, a szerokość wykucia przekracza 1,5 m, rozbiórkę powinniśmy prowadzić od środka otworu, pojedynczym rzędem w obu kierunkach. Równocześnie należy sprawdzać czy nie następuje nadmierne ugięcie stropu, mierząc w środku ściany odległość od podłogi do sufitu. Jeśli ugięcie w trakcie rozbiórki przekroczy wartość 1/300 rozpiętości między miejscami podparcia, to rozbiórkę trzeba przerwać i skonsultować problem z konstruktorem budowlanym.

 

 


Żeby otwór był równy
W uzyskaniu równych boków otworu pomoże szlifierka kątowa, wyposażona w tarczę diamentową. Wykonane nią nacięcia ułatwią usunięcie skrajnych fragmentów cegieł bez uszkodzenia pozostałej części ścianki. Sposób wykończenia boków otworu uzależniamy od tego czy będą tam wstawione drzwi, czy pozostawiamy otwarte przejście.


Uwaga! Zwilżenie cegieł w miejscu nacinania znacząco zmniejszy pylenie podczas pracy.

 

 


Dziura w podłodze
Pas w podłodze po wyburzonej ścianie można uzupełnić na różne sposoby, zależnie od rodzaju posadzki po obu stronach. Istotne są też poziomy podłogi. Najprostszy sposób to przykręcenie lub przyklejenie szerokiej listwy progowej, przy czym jej wysokość i profil powinny być dostosowane do grubości posadzek i różnicy poziomów.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj